Ρίο 2016: Το πρόγραμμα & οι ελληνικές συμμετοχές των 31ων Ολυμπιακών Αγώνων

Νέα

maxresdefault

Λίγα μόλις 24ωρα έχουν απομείνει για την έναρξη του σπουδαιότερου αθλητικού γεγονότος στον πλανήτη, τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το Ρίο παρά τα όποια προβλήματα θα ανοίξει την Παρασκευή (5/8) τις πύλες του και θα αποδεχθεί χιλιάδες αθλητές όλο όλο τον κόσμο. Η τελετή έναρξης θα γίνει ξημερώματα Σαββάτου στις 1.30 ώρα Ελλάδος στο επιβλητικό Μαρακανά, με την ελληνική ομάδα να ανοίγει την παρέλαση στην τελετή έναρξης.

Οπως παραδοσιακά συμβαίνει τα αγωνίσματα του στίβου θα διεξαχθούν την δεύτερη εβδομάδα των αγώνων (12-21/8) με τη συμμετοχή 25 Ελλήνων αθλητών και αθλητριών.
Δείτε το πρόγραμμα (ώρες Ελλάδας) και τις Ελληνικές παρουσίες:
* Βρείτε το πρόγραμμα και άλλα χρήσιμα στοιχεία για τη διοργάνωση, πατώντας στο banner των Ολυμπιακών Αγώνων, που βρίσκεται στην κεντρική σελίδα του site.
Παρασκευή (12/8) 
15.30 Δισκοβολία (Α) πρ. α΄γκρουπ
15.35 100 μ. εμπ. (Γ) 7αθλου Υφαντίδου
16.05 Σφαιροβολία (Γ) πρ.
16.10 800 μ. (Α) πρ.
16.50 Υψος 7αθλου Υφαντίδου
16.55 Δισκοβολία (Α) πρ. β΄γκρουπ
17.10 10.000 μ. (Γ) Τελικός Παππά
17.55 100 μ. (Γ) πρώτος γύρος
 20.30 20χλμ βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
02.30 (13/8) 1.500 μ. (Γ) πρ.
02.35 Σφαιροβολία (Γ) 7αθλου Υφαντίδου
02.40 Σφυροβολία (Γ) πρ. α΄γκρουπ
03.05 400 μ. (Α) πρ.
03.20 Μήκος (Α) πρ. Τεντόγλου
04.00 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
04.05 200 μ. 7αθλου Υφαντίδου
04.10 Σφυροβολία (Γ) πρ. β΄γκρουπ
04.40 100 μ. (Γ) πρ.
Σάββατο (13/8)
15.30 100 μ.  (Α) Α΄γύρος
15.40 Τριπλούν (Γ) πρ. Παπαχρήστου
16.05 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ.
16.50 Δισκοβολία (Α)  Τελικός
17.00 400 μ . (Γ) πρ. Βασιλείου
17.45 Μήκος 7αθλου Υφαντίδου
18.00 100 μ. (Α) πρ.
02.00 (14/7) Ακοντισμός 7αθλου α΄γκρουπ Υφαντίδου
02.20 Επί κοντώ (Α) πρ. Φιλιππίδης
02.30 400 μ. (Α) Ημ.
02.50 Μήκος (Α) Τελικός
03.00 100  μ. (Γ) Ημ.
03.15 Ακοντισμός 7αθλου β΄γκρουπ Υφαντίδου
03.25 10.000 μ. (Α) Τελικός
04.05 800 μ. (Α) Ημ.
04.35 100 μ. (Γ) Τελικός
04.53 800 μ. 7αθλου Υφαντίδου
Κυριακή (14/8)
15.30 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός Ρεμπούλη, Ρήγα, Βλαχάκη
 02.30 (15/8) Υψος (Α) πρ. Μπανιώτης
02.35 400 μ . (Γ) Ημ.
02.55 Τριπλούν (Γ) Τελικός
03.00 100 μ. (Α) Ημ.
03.30 1.500  μ. (Γ) Ημ.
04.00 400 μ. (Α) Τελικός
04.25 100 μ. (Α) Τελικός
Δευτέρα (15/8)
15.30 Τριπλούν (Α) πρ.
15.35 200 μ. (Γ) πρ. Μπελιμπασάκη
16.25 3.000 μ . στιπλ (Α) πρ.
16.40 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
17.15 3.000 μ . στιπλ (Γ) Τελικός
17.30 400  μ. εμπ. (Α) πρ.
 02.30 (16/8) Δισκοβολία (Γ) πρ. Α΄γκρουπ Αναγνωστοπούλου
02.35 Επί κοντώ (Α) Τελικός
02.40 110 μ. εμπ. (Α) πρ. Δουβαλίδης
03.30 400 μ. εμπ. (Γ) πρ.
03.50 Δισκοβολία (Γ) πρ. Β΄γκρουπ Αναγνωστοπούλου
04.25 800 μ. (Α) Τελικός
04.45 400 μ. (Γ) Τελικός
Τρίτη (16/8)
15.30 5.000 μ. (Γ) πρ.
15.45 Επί κοντώ (Γ) πρ. Στεφανίδη, Κυριακοπούλου
15.50 Τριπλούν (Α) Τελικός
16.30 1.500 μ. (Α) πρ.
17.05 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Πεσιρίδου
17.20 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
17.50 200 μ. (Α) πρ. Τσάκωνας
 02.30 (17/8) Υψος (Α) Τελικός
02.35 Ακοντισμός (Γ) πρ. Α΄γκρουπ
02.40 110 μ. εμπ. (Α) Ημ.
03.05 Μήκος (Γ) πρ. Αλεξούλη
03.10 400 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
03.35 400 μ. εμπ. (Α) Ημ.
03.50 Ακοντισμός (Γ) πρ. Β΄γκρουπ
04.00 200 μ. (Γ) Ημ.
04.30 1.500 μ. (Γ) Τελικός
04.45 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
Τετάρτη (17/8)
15.30 100 μ. 10αθλου
15.40 Σφυροβολία (Α) πρ. Α΄γκρουπ Αναστασάκης
16.05 5.000 μ. (Α) πρ.
16.35 Μήκος 10αθλου
16.55 800 μ. (Γ) πρ.
17.05 Σφυροβολία (Α) πρ. Β΄γκρουπ Αναστασάκης
17.50 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός
18.15 Σφαιροβολία 10άθλου
 23.45 Υψος 10αθλου
02.30 (18/8) Ακοντισμός (Α) πρ. Α΄γκρουπ
02.45 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
03.15 Μήκος (Γ) Τελικός
03.20 400 μ. 10αθλου
03.55 Ακοντισμός (Α) πρ. Β’ γκρουπ
04.00 200 μ. (Α) Ημ.
04.30 200 μ. (Γ) Τελικός
04.55 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
Πέμπτη (18/8)
15.30 110 μ. εμπ. 10αθλου
15.55 Σφαιροβολία (Α) πρ. Σκαρβέλης
16.00 Υψος (Γ) πρ.
16.25 Δισκοβολία 10άθλου α΄γκρουπ
17.20 4Χ100 μ. (Γ) πρ.
17.40 Δισκοβολία 10άθλου β΄γκρουπ
17.40 4Χ100 μ. (Α) πρ.
18.00 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
19.25 Επί κοντώ 10άθλου
00.35 (19/8) Ακοντισμός 10αθλου α΄γκρουπ
01.45 Ακοντισμός 10άθλου β΄γκρουπ
02.30 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
02.45 1.500 μ. (Α) Ημ.
03.10 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
03.15 800 μ. (Γ) Ημ.
03.45 1.500 μ. 10αθλου
04.15 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
04.30 200 μ. (Α) Τελικός
Παρασκευή (19/8)
14.00 50χλμ βάδην (Α) Παπαμιχαήλ
 20.30 20χλμ βάδην (Γ) Ντρισμπιώτη, Τσινοπούλου
02.30 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
02.40 4Χ400 μ. (Γ) πρ.
03.05 Σφυροβολία (Α) Τελικός
03.10 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
03.40 5.000 μ. (Γ) Τελικός
04.15 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός
04.35 4Χ100 μ. (Α) Τελικός
Σάββατο (20/8)
02.30 Υψος (Γ) Τελικός
02.55 Ακοντισμός (Α) Τελικός
03.00 1.500 μ. (Α) Τελικός
03.15 800 μ. (Γ) Τελικός
03.30 5.000 μ. (Α) Τελικός
04.00 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός
04.35 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
Κυριακή (21/8)
15.30 Μαραθώνιος (Α) Μερούσης, Καλομοίρης
Πηγή: γραφείο τύπου ΣΕΓΑΣ
Μοιραστείτε το...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Digg thisShare on LinkedInPin on PinterestBuffer this pageFlattr the authorShare on RedditShare on StumbleUponShare on VKPrint this pageEmail this to someone

ΧΡΥΣΟΣ ΧΟΡΗΓΟΣ


ΜΕΓΑΛΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ


ΧΟΡΗΓΟΙ


ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ


Plugin by:aAM