Πρωτιές και ρεκόρ για τον Σ.Δ.Υ.Ηρακλείου στον 2ο Μαραθώνιο Κρήτης

Νέα

17757316_1408122922541073_3582373593131474604_n

Καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στις γυναίκες και με διακρίσεις στις ηλικιακές κατηγορίες συνοδεύτηκε η συμμετοχή των αθλητών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Ηρακλείου στον 2ο Μαραθώνιο Κρήτης που πραγματοποιήθηκε στα Χανιά.

Η Ευγενία Γαργεράκη κατάφερε να διατηρηθεί καθόλη τη διάρκεια της κούρσας των 42.195 μέτρων στο «τιμόνι» σε ότι αφορά τη κατηγορία των γυναικών και έτσι στέφθηκε νικήτρια του Μαραθωνίου περνώντας την γραμμή του τερματισμού σε 3:19:45. Δεύτερη γυναίκα ήταν η Ελένη Γαλεράκη με χρόνο 3:29:54 και τρίτη η Μαριέλα Τσίπα με χρόνο 3:36:41. Στις γυναίκες του συλλόγου 5η Γενικής ήταν η Ειρήνη Πευκιανάκη και στην ηλικιακή κατηγορία F44 με εξαιρετική εμφάνιση, επίσης την 3η θέση στην ηλικιακή κατηγορία 30-35 κατέλαβε η Έφη Παπαδοβασιλάκη με επίδοση 4:12:26 ενώ ήταν 12η στην γενική κατάταξη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μια άτυχη στιγμή ανάγκασε την Αναστασία Μαλλιαρού να εγκαταλείψει λόγω τραυματισμού στο 35ο χλμ. παρότι βρισκόταν εκείνη τη στιγμή στην πρώτη πεντάδα των γυναικών του μαραθωνίου

Νικητής για δεύτερη φορά στο μαραθώνιο αναδείχτηκε ο Μανώλης Σηφάκης με εξαιρετική εμφάνιση και χρόνο 2:45:39 με δεύτερο τον Παντελή Καμπαξή και χρόνο 2:49:24 με την τριάδα να κλείνει ο Χρήστος Χασιώτης και 2:53:10.

Στους άνδρες του Συλλόγου ο Χρήστος Κώνστας με επίδοση 3:12:03 κατέλαβε την 3η θέση στην ηλικιακή κατηγορία 35-39 ετών ενώ στη γενική κατάταξη ήρθε 14ος. Μια θέση πίσω βρέθηκε ο Αυγουστίνος Πασχαλίδης με χρόνο 3:12:53 ενώ 17ος τερμάτισε ο Δημήτρης Μανελάκης με επίδοση 3:13:35 . Ο Νίκος Κουβίδης με χρόνο 3:21:58 ήρθε 27ος και 40ος ο Γιώργος Μανιάτης με 3:32:53 κατέλαβε την 5η θέση στην κατηγορία Μ49. Ο Γιάννης Παπαφραγκάκης τερμάτισε με χρόνο 3:57:54 στην 87η θέση.

Μαραθώνιος 42.195μ.

marathon

Στα 10 χλμ. πρώτος αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος με χρόνο 31:56 με δεύτερο τον Θεόδωρο Τσολάκη με χρόνο 32:48 και τρίτο τον Νικόλαο Τσικούρα με 33:44.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Έλενα Μαρκάκη με χρόνο 43:20 με δεύτερη την Αδαμαντία Λεμοντζόγλου με χρόνο 43:25 και τρίτη την Χριστίνα Χιώτη με 44:53.

Και στο αγώνισμα των 10 χλμ. είχαμε πολύ καλές εμφανίσεις από μέλη του συλλόγου.

10.000μ.

10km

Στα 5 χλμ. πρώτος αναδείχθηκε ο Γιάννης Ζερβάκης με χρόνο 14:23 με δεύτερο τον  Chris Lyke με χρόνο 16:11 και τρίτο τον Mark Hanson με 17:13.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Δάφνη Καραγιάννη με χρόνο 19:46 με δεύτερη την Γιολένα Μαθιουδάκη με χρόνο 20:57 και τρίτη την Παρασκευή Τζουτζουράκη με 21:06.

Για τους αθλητές του Συλλόγου την 5η θέση της γενικής κατάταξης κατέλαβε ο Γιάννης Σωμαράκης με επίδοση 18:05:03 ενώ ήταν 2ος στην ηλικιακή κατηγορία 40-44 . Ο Γιάννης Σπυριδάκης με 19:08 ήταν 3ος στην ίδια ηλικιακή κατηγορία ενώ στη γενική κατάταξη κατέλαβε την 9η θέση. Στις γυναίκες η Ελένη Κουτουλάκη με χρόνο 27:35 τερμάτισε στην 4η θέση στην ηλικιακή κατηγορία F49.

5.000μ.

5km

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Ηρακλείου συγχαίρει όλα τα μέλη του για τις επιδόσεις και τη συμμετοχή τους.

Πολλά συγχαρητήρια στο Σύλλογο Δρομέων Υγείας Χανίων και την Οργανωτική Επιτροπή του Μαραθωνίου Κρήτης για αυτή την άρτια και πολύ επιτυχημένη διοργάνωση και ένα μεγάλο ευχαριστώ στους εθελοντές που συμμετείχαν για να απολαύσουμε εμείς τους αγώνες!