Αγωνιστικό Σαββατοκύριακο με διακρίσεις

Νέα

16996381_1091927637575781_2097259365823794815_n
Πλούσιο αγωνιστικά το σαββατοκύριακο που πέρασε με πολλούς παράλληλους αγώνες να διεξάγονται με πολύ καλές επιδόσεις και διακρίσεις Κρητικών αλλά και μελών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Ηρακλείου.
 –
Στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου εξαιρετική κούρσα έγινε στα 10.000 μ. των Ανδρών, καθώς τρεις αθλητές τερμάτισαν με τον ίδιο χρόνο, με τον Κρητικό Γιάννη Ζερβάκη να παίρνει τελικά τη νίκη με 30.31 και τους Φράγκου και Μαγγίνα να καταλαμβάνουν τις δύο επόμενες θέσεις, αντίστοιχα με την ίδια επίδοση.
 17156183_1366313656745481_6423432953282672213_n
Η Ουρανία Ρεμπούλη ήταν πρώτη στις γυναίκες με 28.22 με την Ελευθερία Πετρουλάκη να κάνει καλό αγώνα και να ακολουθεί με 28.42, μπροστά από την Ανθή Κυριακοπούλου (28.57).
 –
Στην Κρήτη πραγματοποιήθηκαν δυο αγώνες το Μινωικό Μονοπάτι Μύθων ένας ορεινός αγώνας και ο Κνώσειος Ημιμαραθώνιος.
Στο Μινωικό Μονοπάτι Μύθων και όσον αφορά τον αγώνα των 26 χλμ , 1ος νικητής γενικής κατηγορίας ανδρών αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Ουργαντζόγλου του Ο.Μ . Γιαννιτσών ο οποίος είχε και μια σοβαρή πτώση στο 7.5 χλμ αλλά το πάλεψε και με υπέρτατη προσπάθεια και πόνους τερμάτισε πρώτος με χρόνο 2 ωρ 44 λ και 20 δ, 2ος νικητής ο Ματσίγκος Φώτης του SP.A.R.K.Y. με τον εκπληκτικό χρόνο 2 ωρ 45 λ και 03 δ και 3ος ο Καποκάκης Μιχάλης του Ναυτικού Ομίλου Κωπηλασίας Σούδας με τον επίσης φοβερό χρόνο 2 ωρ 51 λ και 19 δ .
17155198_1893015977636661_7145317740124470116_n
 –
Στις γενική κατάταξη γυναικών 1η ήταν η χρυσή Ολυμπιονίκης μας Τσουμελέκα Αθανασία από τη Myathlete με χρόνο 3 ωρ 17 λ και 23 δ 2η η Feddersen Helena του Rouvas Trail Forest με χρόνο 3 ωρ 22 λ και 17 δ και 3η η Τζήμα Βασιλική (σύζυγος του Βασίλη Ζαμπέλη) , με χρόνο 3 ωρ 25 λ και 00 δ.
 –
17017017_1893017264303199_3881600583250133735_o

Για το αγώνα των 12,5 χλμ 1ος νικητής γενικής κατηγορίας αναδείχθηκε ποιος άλλος, ο Καμπιτάκης Μίλτος του ΟΦΗ με χρόνο 1 ωρ 07 λ και 00 δ, 2ος νικητής ο Παπαγιαννάκης Γιώργος με χρόνο 1 ωρ 18 λ και 19 δ και 3ος ο Παναγιωτάκης Γιάννης του ΟΥΚ με χρόνο 1 ωρ 20 λ και 02 δ .
 –
17097394_1893017357636523_3596488809885611355_o
Στις γενική κατάταξη γυναικών 1η ήταν η Χαζηράκη Ελένη της Arkalos TRT με χρόνο 1 ωρ 33 λ και 04 δ 2η η Σωμαράκη Μαρία του ΣΔΥ Ηρακλείου με χρόνο 1 ωρ 43 λ και 15 δ και 3η η Veleva Anna του ΣΔΥ Ρεθύμνου , με χρόνο 1 ωρ 44 λ και 48 δ
17103608_1893019737636285_3602431768738064387_n

Στον Κνώσειο Ημιμαραθώνιο τώρα μεγάλος νικητής στους άνδρες ήταν ο αθλητής Μανώλης Σηφάκης του ΟΦΗ στην δεύτερη θέση ο αθλητής Μιχελακάκης Αριστείδης ΟΦΗ κ στην Τρίτη θέση ο Ζαγκανάς Στράτος από τα Χανιά. ενώ στις γυναίκες μεγάλη νικήτρια ήταν η αθλήτρια Αχλάτη Μαρίνα Afordakos tim στην δεύτερη θέση η αθλήτρια Βογιατζή Δήμητρα ΟΦΗ και στην Τρίτη θέση η αθλήτρια Χαρτζουλάκη Μαριάννα από τα Χανιά.

16939130_10202951230339704_1456921077896257177_n

Πρώτη στην κατηγορία γυναικών 20-29 ετών αναδείχθηκε η αθλήτρια του Σ.Δ.Υ.Ηρακλείου Μαλιαρού Αναστασία με χρόνο 1:48:20».

image-0-02-04-a18e8d1687b269805c79d3579e17be6c04c752fee2b83334695777cbcd7e13f3-V